Area International Speech and Evaluation Contests

Enter your Area and Number in the filter field below to quickly see your information
  • Area 01 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: March 3, 2018
    Time:   3:00 PM
    Location: Sault College
    Contest Chair:  Sarah Huckson
    Chief Judge:  Ryan Walker

    General Information:

    Register at:  

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:  George McVitte
    2nd:  Thomas Garside
    3rd:  Wenbin Cui

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:  Thomas Garside
    2nd:  Matthew Lance
    3rd:

  • Area 02 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: Saturday, March 3, 2018
    Time: 12:30 - 3:00
    Location: Cementation, 590 Graham Drive, North Bay
    Contest Chair: Brenda Scott
    Chief Judge: John Cooney

    All members and guests welcome to this free event!

    Contestants Please submit your eligibility forms 

    For more information contact Colleen Charland

    area2director@toastmasters86.org

     

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:   Lori Lee Michaud
    2nd: Tatiana Rheaume
    3rd:  Sandy Bell-Murray

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    No Contestants

     

  • Area 03 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: Sunday 27th January, 2019
    Time: 1:00 - 4:00pm
    Location: TBD
    Contest Chair: TBD
    Chief Judge: TBD

    General Information: 

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st: Cindy Rocca
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Jose Vivar

    Evaluation Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Shawn Gillis

  • Area 04 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

  • Area 11 - International Speech and Evaluation Contest

    Date:  February, Thursday 07, 2019              
    Location:    Innisfil club....Innisfil community church..    
    Contest Chair:  
    Chief Judge:     

    International Speech Winners, 2018

     

    Evaluation Speech Winners, 2018



    International Contest Winner 2018-2019

     

    Evaluation Contest Winner 2018-2019

     

  • Area 12 - International Speech and Evaluation Contest Winners

    Evaluation Contest Winners 2018 - 2019

     

     

    International Speech Contest Winners 2018 - 2019

  • Area 13 - International Speech and Evaluation Contest

    Date:               Wednesday, Mar 28, 2018
    Time:               7 - 9 pm
    Location:         Aurora Seniors' Centre, 90 John West Way, Aurora, Ontario

    Map link:          https://goo.gl/KzRk7H

    Contest Chair:  Caroline Damecour

    Chief Judge:    Terry Kennedy

    General Information: Contestants and judges please arrive by 6:30 p.m. Attendance is free, and there is plenty of parking. 

    Register at Eventbrite here:  https://goo.gl/2eqX4b

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:  Carolyn Smith
    2nd: Jafar Mirjalali
    3rd:  

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:  Brian Brennan
    2nd: Sue Bowe
    3rd:  

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Ross Mackay

    Evaluation Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Louisa Steele

  • Area 14 - International Speech and Evaluation Contest

    Date:  February 7, 2019
    Time: 7pm - 9pm
    Location: Seminar Room @ York Region Administrative Centre https://goo.gl/maps/xx8DN6nbdzv
    Contest Chair: TBA
    Chief Judge: TBA

    International Speech Winners, 2018-2019

     

    Evaluation Speech Winners, 2018-2019

     

  • Area 15 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

  • Area 16 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: Tuesday, March 20, 2018
    Time: 7-9 pm
    Location: Beeton Library, 42 Main St. W., Beeton, Ontario
    Contest Chair: Dennis Sanford
    Chief Judge: Brian Parrot

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:  Mandy Masters
    2nd:  Ed Risi
    3rd:  Justine Dresser

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:  Ed Risi
    2nd:  Mandy Masters
    3rd:  Justine Dresser

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Doug White - Speak for Success, Bradford

    Evaluation Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Brian Parrott - Talk of Alliston

  • Area 21 - International Speech and Evaluation Contest

    Date:  March 21st 2018

    Time:  18:30 to 21:30


    Location:

    Vellore Village Community Centre

    Community Hall #2

    1 Villa Royale Avenue
    Woodbridge ON L4H 2Z7
     

    Contest Chair:   Mr. Sridhar Nimmagadda

                                Ms. Harwinder Ahluwalia

    Chief Judge: Mr. Muzzafar Matloob

     

    General Information: 

    Register at:    >>>> EVENTBRITE REGISTERATION LINK  <<<<

     

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

     

     

    Evaluation Contest Winner 2016-2017
    1st Place: Brett Mitsubata

    International Speech Contest Winners 2016-2017
    1st Place: Tibi Puscas

     

  • Area 22 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: Monday, March 5, 2018
    Time: 

    Registration: 6:30 PM - 6:50 PM

    Contest Start Time: At 6:50 PM – 8:55 PM


    Location:

    Markham Toastmasters Club, Markham Village Library,  

    6031 Highway 7, Markham, ON, L3P 3A7


    Contest Chair: Eric Brown
    Chief Judge:    Vikas Ramrakha

    General Information: pay $5 at the door (Contestants and Test Speaker exempt) .

    Register at:

    https://www.eventbrite.com/e/area-22-international-speech-and-evaluation-contest-tickets-42333603949

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

     

  • Area 23 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: Tuesday March 6th 2018
    Time: 6.30pm to 9pm
    Location:Armadale Community Centre, 2401 Denison St, Markham, ON L3S 1G3 (Major Intersection: Denison St & McCowan Rd)
    Contest Chair: Grant Bouchard, ACS, ALB
    Chief Judge:Gerry Fryer, DTM

    General Information: Registration opens at 6:30 pm. Contest begins at 7 pm

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Anu Yogeswaran - Markham TM

    Evaluation Contest Winner2016-2017

    1st Place: Rainbow Chan - Unionville TM

  • Area 24 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: Wednesday March 7, 2018
    Time: 7:00 pm.
    Location: Elgin West Community Centre Palisades Room 11099 Bathurst Street, Richmond Hill, Ontario L4C 0N8
    Contest Chair: Robert Fox ACB ALB
    Chief Judge: Vikas Ramrakha CC ALB

    General Information: Registration opens at 6:30 pm. Contest begins at 7 pm.

    Register at https://www.eventbrite.ca/e/toastmasters-international-and-evaluations-contests-area-24-district-86-tickets-43459376164

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st: Rowan Faludi 
    2nd: Adrian Constantinescu
    3rd: Karin Lindner

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st: Sue Faludi
    2nd: Andrew Wood
    3rd: Karin Lindner

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Heather Skoll

    Evaluation Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Rowan Faludi

  • Area 25 - International Speech and Evaluation Contest

    March 20th, Tuesday

    Doors open at 06:30 PM

    Contest starts at 07:00 PM sharp!

    Location: Thornhill Toastmasters Club, Thornhill Presbyterian Church, 271 Centre St., Thornhill ON  L4J-1G5

    Contest Chair: Sarah Robbins, Chief Judge: Roger Si

    General Information: Tickets are $5.00 if you RSVP to this event through Eventbrite, $8.00 if you wish to pay at the door. Light refreshments will be provided.

    Register at: https://www.eventbrite.com/e/area-25-international-speech-and-evaluation-contest-tickets-43254393054

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

  • Area 26 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Daniel Kuburovski

    Evaluation Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Alex Brown

  • Area 27 - International Speech and Evaluation Contest

    Date:                         March 8, 2018
    Time:                         7:00-9:00 pm 
    Location:                   Program Room A & B,Bayview Hill Community Center

    Contest Organizer:   Sue Faludi, ACG ALS

    Contest Chair:           Saima Malik, DTM

    Chief Judge:              Robert Fox, ACB ALB

    General Information:  $8 Pre-registration

    Register at:                6:45pm

    Please pre-register at the following link:

    https://area27contest.eventbrite.ca

    International Speech Contest Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Contest Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

  • Area 28 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: March 22nd, 2018
    Time: 7 pm 
    Location: Bayview Hill Community Centre and Pool ( Program Room A & B)
    Contest Chair: Rubi Talavera DTM
    Chief Judge: Louisa Steeles DTM

    General Information: CAD 5 if register via Eventbrite

    Register at: https://www.eventbrite.com/e/area-28-international-speech-and-evaluation-contest-tickets-41359948720

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

  • Area 31 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: Thursday, March 8th 2018
    Time: 7:00 - 10:00 PM
    Location: The Region of Peel, 10 Peel Centre Dr, Brampton, Suite A, 5th Flr, Council Chambers

    Contest Organizer: Liz Reaa - Brampton Toastmasters
    Contest Chairs:  Tim Ciaschini & Dan Hogan

    Chief Judge:  Michael King 

    General Information: Congratulations To Our Winners! Best Wishes to our 1st Place winners at the Division B contest, March 19th.

    Register at: https://www.eventbrite.ca/e/toastmasters-speech-contest-for-district-86-area-31-tickets-43072851057 

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:  Sue Hopcroft - Brampton Talks Toastmasters
    2nd:  Hilary Sandiford - The Region of Peel Toastmasters
    3rd:  Ray Richards - Brampton Toastmasters

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:  Roger Caesar - Brampton Toastmasters
    2nd: Yoshith Perera - Brampton Toastmasters
    3rd:  Judith McWhinney - The Region of Peel Toastmasters

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Emmanuel Mabe

    Evaluation Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Yoshith Perera

  • Area 32 - International and Evaluation Speech Contest

    Date: Tuesday, February 5, 2019
    Time: 7 pm
    Location: Royal Canadian Legion, Milton, Ontario
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:Light refreshments will be served...please register in advance.

    Register at:

    International Speech Winners, 2018-19

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2018-19

    1st:
    2nd:
    3rd:

     

  • Area 33 - Humorous and Table Topics Speech Contest

    Date: Monday, Oct 2, 2017
    Time: 7:30 pm
    Location: Halton Hills Toastmasters
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at: details to follow

    Humorous Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Table Topics Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Humorous Contest Winner  2016-2017
    1st Place: Shanthi Kuruvilla

    Table Topics Contest Winner 2016-2017
    1st Place: Sebastian Acosta

  • Area 34 - Club Speech and Evaluation Contests 2018

    Rogers Park
    -Evaluation - Nov 13th. 2018
    -International Speech - Dec 11th. 2018
     
    Speak To Inspire
    -International Speech and Evaluation - Nov 28th. 2018
     
    City of Brampton
    -International Speech and Evaluation - Dec 4th. 2018
  • Area 34 - International Speech and Evaluation Contest

    Date & Location TBD

  • Area 35 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: TBD  
    Time: TBD
    Location: TBD
    Contest Chair: TBD
    Chief Judge:TBD

    General Information:

    Join us for the Area 35 Evaluation and International Speech Contest

    - Entrance Fee (Registration Desk)
    - Refreshments are provided
    - Parking available

    Register at: Click Here

    International Speech Winners, 2018-19

    1st: 
    2nd: 

    Evaluation Speech Winners, 2018-19

    1st: 
    2nd: 

  • Area 36 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: John Boateng

    Evaluation Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Mark Molder

  • Area 37 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location: 
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information: 

    Register at:

     

    International Speech Winners, 2018-2019

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2018-2019

    1st:
    2nd:
    3rd:

     

  • Area 41 - International Speech and Evaluation Contests

    Date: 
    Time: 
    Location: 
    Contest Chair: 
    Chief Judge: 

    General Information: 

    Contact           for more info.

    Register at: 

     

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st: Louis Rogers
    2nd: David Wells
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st: Louis Rogers
    2nd: Josue Tovar
    3rd:

  • Area 42 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

  • Area 43 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: Thursday 15th February 2018
    Time: 6.00 PM
    Location: Schneider Electric, 5985 McLaughlin Rd, Mississauga, ON L5R 1B8
    Contest Chair:  Debbie Auty
    Chief Judge: Akhila Shankar

    General Information: We are looking for role takers - SAA, Ballot counters, Timers. Please sign up by sending me an email at abshankar@yahoo.com

    Register at:

    https://www.eventbrite.ca/e/area-43-international-speech-contest-and-evaluation-contest-tickets-42927189379?utm-medium=discovery&utm-campaign=social&utm-content=attendeeshare&utm-source=strongmail&utm-term=listing

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st: Aurelie- Anne Contosta, BASF Canada Toastmasters
    2nd: Michael Granieri, Schneider Electric Cool site Toastmasters
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st: Aurelie- Anne Contosta, BASF Canada Toastmasters
    2nd: Alok Singhal, Citi Orators
    3rd:

  • Area 44 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2018-2019

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2018-2019

    1st:
    2nd:
    3rd:

  • Area 46 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: James Anselm

    Evaluation Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Zohair Anwar 

  • Area 47 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location: 

    Evaluation Contest Chair: 

    International Speech Contest Chair : 

    Chief Judge: 

    General Information: 

    Register at: 

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st: Simone D'Silva, Ericsson Toronto
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st: Andrew Mertens, Creekside TD Toastmasters Club
    2nd:
    3rd:

  • Area 51 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: Tuesday February 27th, 2018
    Time: 7pm - 9:30pm (tentative)
    Location: Royal Canadian Legion, Dundas Branch, 280 King Street W., Dundas.
    Contest Chair: TBD
    Chief Judge: TBD

    General Information:

    Register at: N/A

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st: TBD
    2nd: TBD
    3rd: TBD

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st: TBD
    2nd: TBD
    3rd: TBD

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Rose Anne St. Jean

    Evaluation Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Cody Novak

  • Area 53 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: Monday February 26, 2018
    Time: 7:00 p.m.
    Location: Grimsby High School
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:Jeffrey Doucet (755) Jeffrey@jeffreydoucet.com
    2nd: Rosie Wolf Williams (755) rosie@alwaysrosie.com
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:Timothy Douglin (755) time1706@yahoo.com
    2nd:Brian Hoa (1415201) brianhoa@gmail.com
    3rd:Jeffrey Doucet (755) Jeffrey@jeffreydoucet.com

     

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Jeff Burroughs

    Evaluation Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Sawayra Owais 

  • Area 54 - Humorous and Table Topics Speech Contest

    Date:  Tuesday, October 10, 2017
    Time: 7PM
    Location: 118 Market Street (Caroline Place Retirement Residence), Hamilton
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    Humorous Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Table Topics Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Humorous Contest Winner 2016-2017
    1st Place: Rod Cameron

    Table Topics Contest Winner 2016-2017
    1st Place: Rod Cameron

  • Area 54 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: March 6, 2018
    Time: 7PM
    Location:  118 Market St., Caroline Place Retirement Residence, Hamilton
    Contest Chair: Shane Thombs
    Chief Judge:  Mary Helwig-Hall

    General Information: The meeting room is "The Cottage", 1st floor, pass the elevators and turn right.

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Jeffery Doucet

    Evaluation Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Shane Thombs

  • Area 55 - International Speech and Evaluation Contest

    Check out the Spring 2018 District blog posting:  www.toastmasters86.org/blog/division-area-news

    2018 International Speech Winner:  Greg Lewis, DTM  

    2018 Evaluation Speech Winner:  Greg Lewis, DTM 

     

     

  • Area 56 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: February 28th, 2018
    Time: 7:30pm to 10:00pm
    Location: Skyway Toastmasters, Cedar Springs Racquet Club, 960 Cumberland Ave.
    Contest Chair: Evaluation Contest Chair: Richard Dowsett; International Contest Chair: Bill Brodie
    Chief Judge:

    General Information: This will be an amazing night of speeches and evaluations from all 6 of Area 56's amazing clubs.  We would love to see you there.

    Register at: No need to register!  Come support Area 56.  Plan to arrive no later than 6:50pm

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Christopher Ng (Mansion Toastmasters)

    Evaluation Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Shelley Orchin (Mansion Toastmasters)

  • Area 57 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: March 1st 2018
    Time: 7:00 pm to 9:00 pm 
    Location: Niagara College, 135 Taylor Road,Niagara on the lake 
    Contest Chair: Paula Berketo
    Chief Judge:Katharine Parsons 

    General Information:First floor of the college, hallway on your right as you walk in the doors. Room W111

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st: Janice Veltkamp from MTO Toastmasters 
    2nd: Wayne Buchkowski from Garden City Toastmasters
    3rd: Alex Williams from Brock Toastmasters

    4th place- Michael Pardo from MTO Toastmasters
    5th place- Miguel Mori from Garden City Toastmasters
    6th place- Andrew Natale from Brock Toastmasters

     Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st: Wayne Buchkowski from Garden City Toastmasters
    2nd: Kara Ross from Brock Toastmasters
    3rd: Alex Williams from Brock Toastmasters

    4th place Mario Hundertajlo from Garden City Toastmasters

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Katharine Parsons

    2nd Place: Alison Gavin, Garden City Toastmasters

    3rd Place: Al Ross, Brock Toastmasters

    Evaluation Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Andrew Natale, Brock Toastmasters

  • Area 61 - International Speech and Evaluation Contest

    Date:  Thursday, March 8, 2018
    Time:  6:30 pm - 9 pm
    Location: CBPBR, 508 Riverbend Dr., Kitchener, ON
    Contest Chair: Shawn Salokannel, DTM
    Chief Judge: Clifford Graham, DTM

    General Information:

    Admission Fee at door:  $5/person. Free admission for speech competitors

    "Travelling Foot" Award:  Talk of the Town

    International Speech Winners, 2017-2018 -- 1st:  Leo Tintinalli, DiverseCity Toastmasters

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018 -- 1st: Andrew Smedley, Les Toastmasters Volubiles


    International Contest Winner 2016-2017 -- 1st Place: Craig Dubecki, DiverseCity Toastmasters

    Evaluation Contest Winner 2016-2017 --  1st Place: Margaret Waechter, Talk of the Town Toastmasters

  • Area 62 - International Speech and Evaluation Contest

     Friday, February 1, 2019

    Details to follow

     

    International Speech Winners, 2017-2018 -- 1st: Herli Liem, Concordia Toastmasters

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018  --  1st: Kelley McIntyre, Progressive Toastmasters

     

    International Contest Winner 2016-2017 -- 1st Place: Chris O'Brien, Energetics

    Evaluation Contest Winner 2016-2017 -- 1st Place: Scott Mackenzie, Energetics 

  • Area 63 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: Thursday, February 8, 2018
    Time: 7:00 PM
    Location: Math & Computing Bldg, University of Waterloo  Room MC5501
    Contest Chair: Elaine Merritt
    Chief Judge: Deborah MacPherson DTM

    General Information:  Elaine Merritt  519 703-2449

    Register at: https://www.eventbrite.com/e/division-w-area-63-international-speech-evaluation-contests-tickets-42633824918?aff=eac2

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:  Bud Brown
    2nd: Aazir Munir
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:  Hashu Gill
    2nd: Shiyu Luo
    3rd:

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Jes Brown

    Evaluation Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Ben Wilson

  • Area 64 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Neil Dunsmore

    Evaluation Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Andrew Chittka

  • Area 65 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: Thursday,  March 15th, 2018
    Time: starts at 7 pm, registration begins at 6:30 pm
    Location: Faith Lutheran Church, 247 Westmount Road E., Kitchener ON N2M 4Z2  http://faithlutherankw.com/wordpress/?page_id=228
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at: https://www.eventbrite.ca/e/toastmasters-area-65-international-and-evaluation-contest-tickets-43098407497

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

     

  • Area 71 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

  • Area 72 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

  • Area 74 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

  • Area 75 - International Speech and Evaluation Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Gina Bes

    Evaluation Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Rick Cox

  • Area 76 - Humorous and Table Topics Speech Contest

    Date: 
    Time: 
    Location:
    Contest Chair:
    Chief Judge:

    General Information:

    Register at:

    Humorous Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Table Topics Speech Winners, 2017-2018

    1st:
    2nd:
    3rd:

    Humorous Contest Winner  2016-2017
    1st Place: Ross Cunningham

    Table Topics Contest Winner 2016-2017
    1st Place: Ross Cunningham

  • Area 76 - International Speech and Evaluation Contest

    Date:  March 10th, 2018
    Time:  9-noon
    Location:  Goodwill Centre, Horton Street, London, Ontario
    Contest Chair:  Paul Veeke
    Chief Judge:  Diane Gordon

    General Information:  cost recovery charge $8/attendee, $12 for the entire day, Area 73 in the afternoon

    Register at:

    International Speech Winners, 2017-2018

    1st:  Ross Cunningham
    2nd:  Gennie Walton
    3rd:

    Evaluation Speech Winners, 2017-2018

    1st:   Ross Cunningham
    2nd:  Gennie Walton
    3rd:   Jennifer McCallum

    International Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Ross Cunningham

    Evaluation Contest Winner 2016-2017

    1st Place: Ross Cunningham

Toastmasters International Values:  Respect • Integrity • Service • Excellence
Our Principles:  Lead By Example • Work / Play as a Team 

join your colleagues on our social media channels:    District 86 Facebook   District 86 LinkedIn   District 86 YouTube   District 86 Twitter